Gliniana ściana z ogrzewaniem

Gliniana ściana z ogrzewaniem

Project Managment

Gliniana ściana z ogrzewaniem

Wszystkie ściany z gliny grzewczej znajdują się wewnątrz planu budynku ze względu na straty ciepła. W ścianach zewnętrznych są one dużo większe. Zbudowałem rurociąg do około 1/3 grubości ściany, tak aby rury oddzieliły się od 1/3 gliny z przestrzeni życiowej i odwrotnie z 2/3 korytarza. Jednak systemy grzewcze można wbudować bezpośrednio w tynk gliniany, umożliwiając w ten sposób szybsze przenoszenie ciepła na powierzchnię ściany.
W wybranych miejscach konstrukcji drewnianej stworzyłem otwory w przestrzeniach poniżej, aby rury grzewcze miały stały przepływ. Otwory w konstrukcji muszą być większe, aby stworzyć możliwość ruchu / luzu, głównie do początkowego suszenia gliny. Nie należy dopuścić, aby tynk gliniany spowodował uszkodzenie rurociągu poprzez jego ściskanie i kurczenie.
Do tynkowania użyłem własnej mieszaniny gliny (glina, piasek, słoma), do której dodałem 2% mocznika, aby zmniejszyć ryzyko pleśni. Uzyskaną mieszankę zrobiłem bardzo gęstą, aby zminimalizować kurczenie się. Położyłem glinę w szalunku z belkami o grubości 20 cm. Przed nałożeniem tynku glinianego obłożyłem jedną stronę płytami OSB, które trzeba było usunąć jak najszybciej dzięki równomiernemu wysuszeniu ściany. Po wyschnięciu ściany, nałożyłem tynk gliniany o grubości 1,5 cm na całą powierzchnię (pomimo belek) i położyłem tkaninę z juty na belkach. Ta wytrzymałość tynku glinianego okazała się niewystarczająca w czasie, ponieważ w legarach zaczęły się małe pęknięcia. Na innych szynach nakładałem tynk gliniany o grubości 3 cm, a w miejscu drewnianych belek małe pęknięcia nie pojawiały się.

Po kilku sezonach grzewczych jestem bardzo zadowolony z ogrzewania.

Milan Jurášek – Osobiste doświadczenie, zweryfikowane we własnym domu

www.slamaajurasek.cz/