Malujemy kolorami ziemi

Malujemy kolorami ziemi

Project Managment

Malujemy kolorami ziemi
Seminarium odbyło się 9 grudnia 2008 r. w Hradczanach koło Brna w sali prób RIGI. Seminarium prowadziła doświadczona artystka Irena Racek, która od 30 lat pracuje z materiałami naturalnymi. W ciągu 2,5 godziny pani Ráčková przekazała maksymalną ilość informacji, które pomogą dzieciom zwiększyć zainteresowanie malowaniem naturalną gliną. Można powiedzieć, że można używać gliny, którą można znaleźć w przyrodzie lub w domu, do malowania ścian, płótna lub drewna. Należy wysuszyć, zmiażdżyć i przesiać glinę przez bardzo drobne sito (maks. 1 mm), aby uzyskać najlepszy efekt.

Glina w tym przypadku służy jako mieszanka kolorów, do której dodaje się substancję wiążącą, w naszym przypadku skrzep, skórka jajeczna lub wiśniowa. Dzięki tym dodatkom glina jest utrzymywana na materiale bazowym, a po wysuszeniu nie spada.
W tym warsztacie glina została wykorzystana z produkcji tynków Picas z serii Art. Ta seria charakteryzuje się naturalnym zabarwieniem bez dodatku barwnych pigmentów. Niewątpliwie te gliny można uznać za barwy czeskiego kraju.

Przed przystąpieniem do pracy z glinką, przed obróbką należy ją wstępnie namoczyć w przegotowanej lub destylowanej wodzie. W zależności od rodzaju podłoża i wielkości pomalowanego obszaru wybiera się rodzaj spoiwa.
W przypadku malowania na bazie gliny najbardziej odpowiednia jest mieszanka twarogu, limonki i gliny. Na poniższych rysunkach widać bardzo dobrze, jak różne rodzaje środków wiążących zmieszane z glinką z serii Art wyróżniają się na różnych podłożach.

Wideo z tego seminarium tutaj

malujeme_s_barvami_zeme

Tekst: Michal Navrátil
Zdjęcie i wideo: Michal Navrátil