Naturalne materiały przy projektowaniu łazienki

Naturalne materiały przy projektowaniu łazienki

Project Managment

Moda na naturalność i ekologiczne materiały dotyczy nie tylko branży ubraniowej, ale również wielu innych dziedzin życia. Projektowanie, budowanie oraz wykończenie wnętrz to również dziedziny, w których coraz częściej stawiamy na naturalność. Nic w tym dziwnego, są to bowiem rozwiązania, które zdecydowanie mają wypływ na nasze zdrowie, kondycję oraz dobre samopoczucie. Przy projektowaniu naturalnych wnętrz warto skupić się nie tylko na salonie, sypialni czy pokojach dziennych, ale również na ciekawej i zgodnej z naturą aranżacji łazienki.

Naturalna aranżacja łazienki to spore wyzwanie. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że łazienka ogólnie jest pomieszczeniem bardzo trudnym w aranżacji. Najczęściej największym problemem jest brak miejsca – przestrzeń w łazienkach jest niewielka, dlatego trzeba często mocno się nagłowić, aby zaplanować i zmieścić wszystkie elementy wystroju. Po drugie – łazienka jest wnętrzem, które wyjątkowo jest narażone na działanie wilgoci i pary wodnej. Trzeba więc tak dobierać materiały wykończeniowe, aby w stu procentach spełniały oczekiwania użytkowników, a jednocześnie były wysokiej jakości, trwałe, wytrzymałe i odporne na wszechobecną w łazience wilgoć.

Efektowne tynki do łazienki

Choć w łazienkach od lat nieodmiennie królują płytki, w ostatnich latach widoczne jest zainteresowanie także innymi materiałami wykończeniowymi. Choć wybór płytek jest naprawdę spory, nie są one zbyt naturalne i sprawiają, że wnętrze wygląda dosyć sterylnie, ale mało przytulnie. Wielu użytkowników, którzy urządzają swoje domy i mieszkania idzie więc o krok dalej i zaczyna szukać takich materiałów wykończeniowych, które będą zdecydowanie bardziej naturalne. Jednym z nich jest tadelakt – stiuk wapienny, który tradycyjnie wykorzystywany był już w starożytności w Maroku. Dużą zaletą tadelaktu jest wysoka wytrzymałość i jeszcze lepsza wodoodporność. Co więcej, można go wykorzystywać we wszystkich pomieszczeniach, które są narażone na zwiększone działanie wilgoci. Wykonuje się go przede wszystkim z wapienia, który jest bardzo plastyczny i umożliwia tworzenie bardzo ciekawych faktur i wzorów na powierzchni. Tak wykończona łazienka z pewnością będzie ciekawie się prezentowała, a jednocześnie będzie w stu procentach bezpieczna i przyjazna dla użytkowników.

Naturalny kamień

Poza naturalnymi tynkami do łazienki, warto pomyśleć także o możliwościach, jakie daje kamień. Jednym z ciekawych rozwiązań jest trawertyn – kamień, który coraz powszechniej jest wykorzystywany w aranżacji kuchni i łazienki. Przede wszystkim jest on bardzo dekoracyjny, drobny, a więc dosyć łatwy w obróbce, a także trwały, wytrzymały i oczywiście odporny na działanie wilgoci. Doskonale sprawdzi się więc na ścianach w łazience, które są mocno narażone na działanie pary wodnej i wilgoci. Aby jednak w stu procentach był odporny na wilgoć, należy go zaimpregnować powłoką wodoodporną. Podobnie jest w przypadku innego kamienia, piaskowca, który również świetnie się prezentuje w łazience, jednak musi być właściwie wzmocniony przed działaniem wilgoci.

A może drewno do łazienki?

W naturalnej i bliskiej naturze łazience można również pozwolić sobie na drewniane elementy wystroju czy wyposażenia. Choć drewno stosujemy dosyć często w innych pomieszczeniach, przy aranżowaniu łazienki zdajemy się nieco o nim zapominać. Tymczasem ma ono całkiem sporo właściwości, dodaje wnętrzu uroku i przede wszystkim jest ciepłe, naturalne i klimatyczne. W łazience drewniane mogą być podłogi, okładziny ścienne lub meble. Zauważmy, że w ekskluzywnych spa bardzo często można spotkać drewniane elementy, gdy tymczasem w naszych domowych łazienkach trochę się ich boimy. Drewno z pewnością wpłynie na wygląd wnętrza, ale również na jego funkcjonalność. Dzięki niemu można chociażby bez problemu wykonać ogrzewanie podłogowe, które jest dosyć trudne w przypadku położenia na podłodze płytek.

Aby drewno w łazience dobrze się sprawdziło, warto przede wszystkim dobrze wybrać jego gatunek. Dobrym rozwiązaniem jest drewno tekowe, modrzewiowe, iroko, a także inne mocne gatunki drewna egzotycznego. Szczególnie orientalne gatunki drewna doskonale sprawdzają się w łazienkach. Są nie tylko piękne pod względem wizualnym, ale jednocześnie bardzo trwałe i wytrzymałe. Wybierając drewno do łazienki możemy mieć pewność, że stworzymy wnętrze bardzo przytulne, klimatyczne i idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników.