Naturalne tynki z gliny – sposób na elewacje

Naturalne tynki z gliny – sposób na elewacje

Project Managment

Przy projektowaniu i wykonaniu każdego budynku należy zwracać szczególną uwagę na elewację, która pełni całe mnóstwo funkcji, nie tylko estetyczną. To, czym wykończymy ściany zewnętrzne, ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na trwałość ścian, ale również na warunki panujące we wnętrzu. Warto więc rozważnie wybierać materiały elewacyjne, kierując się wieloma czynnikami. Ciekawym, nowoczesnym, a jednocześnie bardzo wiekowym rozwiązaniem, są naturalne tynki gliniane.

Jedną z najważniejszych funkcji elewacji budynku jest funkcja estetyczna – wpływa ona bowiem na stylistykę całego obiektu. Przy wyborze konkretnego wykończenia warto więc zwracać uwagę na jego kolorystykę i fakturę, aby były one dopasowane do pozostałych elementów architektonicznych. Co więcej, elewacja pełni również funkcję ochronną – zabezpiecza wewnętrzne warstwy ścian przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Materiał elewacyjny powinien więc mieć dobre parametry techniczne, być trwały, wytrzymały oraz odporny na wilgoć, wiatr czy palące słońce.

Wybierając elewację warto też zwracać uwagę na to, jakie są jej parametry termiczne – ma ona bowiem również wpływ na warunki, jakie panują we wnętrzu. W budynkach pokrytych tynkami naturalnymi z gliny mniejszy jest poziom wilgoci, a ściany dłużej trzymają ciepło we wnętrzu.

Tynki gliniane – ekologiczna alternatywa dla popularnych materiałów

Glina jest znana w budownictwie praktycznie od zawsze, a wiele glinianych lepianek, które powstawały przed tysiącem lat, przetrwało do dzisiejszych czasów. To pokazuje, że jest to materiał wyjątkowo trwały, który potrafi się oprzeć upływowi czasu. Tynki gliniane mogą więc być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych tynków, które są stosowane w budownictwie. Mają szereg zalet, a jednocześnie dają całe mnóstwo możliwości aranżacyjnych w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, a także w wykończeniu obiektów użyteczności publicznej.

Póki co najwięcej tego rodzaju tynków wykorzystywanych jest w budownictwie ekologicznym i biobudownictwie, gdyż inwestorzy budynków dbają o to, by były one możliwie najbardziej naturalne i wykonane ze zdrowych materiałów. Zainteresowanie inwestorów związane jest z zapotrzebowaniem rynku – w branży deweloperskiej naturalne i ekologiczne rozwiązania sprzedają się bowiem o wiele lepiej niż najnowocześniejsze, ale sztuczne technologie.

Idealne do każdego stylu architektonicznego

Choć tynki gliniane mogą kojarzyć się z budownictwem tradycyjnym czy stylizowanym na retro lub vintage, w rzeczywistości takie naturalne rozwiązania wpisują się również w najnowocześniejsze trendy w budownictwie. Glina po wielu latach zapomnienia zatoczyła koło i powróciła jak bumerang. Gliniane tynki pozwalają na uzyskanie różnych rodzajów powierzchni – zarówno idealnie gładkiej, jak i chropowatej. Co więcej, można wykorzystać je jako bazę pod tynki dekoracyjne lub jako główne tynki na elewacji. Jeśli tynki gliniane mają być bazą dla innej dekoracji ścian, należy jednak wybierać farby paroprzepuszczalne, które nie będą wpływały na wygląd, właściwości oraz parametry techniczne znajdującego się pod nimi tynku.

Najlepiej zaufać fachowcom

Kładzenie tynków glinianych jest prawdziwą sztuką, dlatego nie należy brać się za samodzielne tynkowanie elewacji. Fachowcy od tynkarstwa potrafią nie tylko położyć idealny tynk z gotowej mieszanki, ale również stworzyć go od podstaw na bazie naturalnych składników. Po położeniu warstwy tynku z gliny trzeba pamiętać, by miał on czas na wyschnięcie – musi bowiem odparować wodę. Tynki z gliny są z roku na rok coraz bardziej popularne, nic więc dziwnego, że sporo firm budowlanych i wykończeniowych specjalizuje się w naturalnym i ekologicznym wykańczaniu elewacji.

Choć tynki gliniane są droższe niż tradycyjne tynki stosowane na elewacjach, zainteresowanie inwestorów jest rosnące. Osoby, które już zdecydowały się na położenie tynków glinianych doceniają przede wszystkim niepowtarzalny efekt wizualny oraz ekologiczność, która wpisuje się w aktualnie modne trendy w budownictwie.