Tynk bazowy z sieczką gruboziarnisty

Tynk bazowy z sieczką gruboziarnisty

Project Managment

Tynk gruboziarnisty z naturalnej gliny przeznaczony do użytku wewnątrz pomieszczeń. Naturalna glinka z domieszką piasku selektywnego i włókien organicznych (sieczka owsiana).

Charakterystyka – służy do ręcznego tynkowania wszystkich klasycznych materiałów budowlanych wewnątrz budynków. Stanowi podstawę pod drobny tynk Picas.

Parametry techniczne:

Gradacja : 0 – 4,0 mm

Kolor : naturalny brąz

Zalecana grubość jednej warstwy : 10 – 25 mm

Masa zaprawy w stanie suchym : 1650 kg / m3

Zużycie materiału na 1cm : 17 kg / m2

Zużycie materiału na 2,5 cm : 43 kg / m2

Zużycie wody : 0,19-0,24 l / kg

Opakowanie – 40 kg (papierowa torba), 500 kg i 1000 kg (duża torba).

Przygotowanie podłoża – Podłoże musi być suche, mocne, chłonne, bez kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Podłoże musi być wystarczająco dojrzałe, aby zapobiec jego pękaniu na skutek osiadania ścian . Wszystkie chłonne podłoża (z wyjątkiem gliny) muszą być sklejone (Picas – Grunt szorstki). Przed nałożeniem tynku podłoże musi być dobrze nawilżone. Na niechłonnym podłożu (płyta OSB, beton szkliwiony itp.) Przymocowana jest mata z trzciny lub drewniana dranica z listewek.

Przygotowanie materiału – Tynk jest mieszany z wodą w zalecanym stosunku w mieszalniku bębnowym lub w wiadrze za pomocą mieszadła ręcznego. Po pierwszym dokładnym mieszaniu mieszaninę odstawia się na 3 do 5 minut, a następnie przeprowadza się końcowe mieszanie. Przed nałożeniem tynku podłoże musi być zawsze dobrze nawilżone, ale nie mokre (ewentualnie pomalowane gruntem szorstkim Picas). Aplikacja jest wykonywana ręcznie (kielnia) na przygotowanych szynach montażowych lub płytkach. Rozpylanie odbywa się za pomocą drewnianej kielni. Zbyt szybkie suszenie może powodować większe pęknięcia, dlatego należy uważać nie tylko na dobre nawilżenie podłoża, ale także na powolne suszenie. Zwłaszcza w miesiącach zimowych należy zapewnić bezpieczne suszenie w pomieszczeniu grzewczym (powyżej 15 ° C) i jednoczesną wentylację. W pomieszczeniu z nadmierną wilgocią wspierasz bakterie.

Tynki gliniane Picas nie zawierają żadnych dodatków chemicznych i wysychają z powodu parowania wody. Na szorstkim tynku na matach z trzciny, drewnianym ruszcie lub problematycznym podłożu, należy zastosować tkaninę jutową według własnego uznania. Pozwala to uniknąć problemów z pękaniem drobnego tynku wykończeniowego.

Tynk bazowy gruboziarnisty z sieczką – nadaje się do aplikacji na niestabilne podłoża (mata z trzciny, drewniana krata kotwiczna itp.). Długość włókien (sieczki) jest dostosowana do penetracji przez matę z trzciny. Różne długości włókien przyczyniają się do większej spójności tynku. Ten tynk zawiera również 10% więcej gliny, więc lepiej przechowuje wilgoć i gromadzi ciepło.