Kassel

Kassel

Project Managment

Kassel

Tekst: Aleš Dorazil Zdjęcie: Aleš Dorazil i uczestnicy kursu

Film: Michal Navrátil

We wrześniu,  razem z innymi zainteresowanymi z Czech i Słowacji uczestniczyliśmy w szkoleniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Artura. Był to 83 kurs organizowany w ciągu 25 lat przez prof. Gernota Minke w centrum eksperymentalnym na lokalnym uniwersytecie w Kessel. Mieliśmy wyjątkową okazję w ciągu pięciu dni, nauczyć się podstaw pracy z gliną jak i zwiedzić laboratoria testowe.

Pierwszego dnia mogliśmy zobaczyć tutaj struktury eksperymentalne, wykorzystując różne alternatywne metody, takie jak układanie bel słomy, kiełbas z gliny lub niepalone gliniane cegły, czy to maszynowe, czy ręczne.

skarbiec wideo

Ale nie pozostawaliśmy poza zasięgiem wzroku … i stopniowo zaczęli murować z cegły w konstrukcji z muru pruskiego,

 

     wypełniając wnękę  lekką mieszankę izolacyjną, ale także budując klasyczną, naładowaną ścianę przez glinę w odpinanym szalunku.

wideo z układania keramzytu
wideo ze ściany ubijanej

Lekka mieszanka ceramiczna stosowana jest również w lokalnych kiełbasach glinianych …

              wideo z produkcji kiełbas

Kiełbasy wytwarzane są z mieszanki ceramiki 4-8 mm i gliny o zawartości gliny od 20 do 25%.

W przypadku dodania większej ilości gliny należy dodać piasek o ziarnistości 0-4 mm.

Wymieszano tę mieszaninę tak, aby poszczególne ziarna piasku w mieszance glinianej po prostu się owinęły.

Otrzymany materiał charakteryzuje się dwiema wyraźnymi zaletami: można go wytwarzać w konwencjonalnym betoniarce i ma prawie zerowy skurcz.

Możliwe jest podgrzewanie i napełnianie problematycznych pasów lub dziur w szynach. Oprócz kiełbasy, materiał ten może być również stosowany w konstrukcjach z muru pruskiego, zwłaszcza przy dokowaniu starych budynków.

 

 

Przyjrzeliśmy się także laboratorium testowemu, które może być jednocześnie małym muzeum gliny i nauczyliśmy się wielu interesujących rzeczy, takich jak …

… podczas badania tynku glinianego laboratorium stwierdziło, że podczas mieszania przez około 15 minut poprawiły się właściwości wytrzymałościowe mieszaniny, ale po 20 minutach gwałtownie spadły.

… przez dodanie 4-6% dwukrotnie ugotowanego oleju z siemienia lnianego, tynk staje się bardziej odporny na wodę. Jednak ta obróbka jest odpowiednia tylko dla środowiska wewnętrznego, szczególnie w łazienkach (tylko w miejscu, w którym styka się z wodą), podłodze lub cokole.

… lub że grubość tynku powinna być oparta na jego wielkości ziarna, tzn. minimalna grubość powinna odpowiadać 3-krotności największego ziarna w tynku, maksymalna warstwa jest wówczas 7-krotną grubością.

Odwiedziliśmy eksperymentalny akademik studencki zbudowany z niespalonych cegieł, a także interesujący dom pana Gernota Minke.

Wypróbowaliśmy procedury naprawy popękanych glinianych tynków, w tym brakujących części, ale także cegły, specjalnej nubijskiej krypty wykonanej z ręcznie robionych cegieł, tzw. “Adobe”.

I pokazano, jak zrobić takie cegły .

 1) Nasącz drewniane formy od wewnątrz

2) Wyjmij je z wody, połóż na blacie i lekko posyp drobnym piaskiem

3) Próbujemy wypełnić ramkę wrzucając glinę.

4) Za pomocą listewki wyrównujemy powierzchnie ramki, tak żeby były równo wypełnione. Następie wyciągamy ramki z cegieł i cegły są przenoszone na stojaku do suszenia.

wideo z produkcji cegieł