Materiały ekologiczne bezpieczniejsze dla zdrowia

Materiały ekologiczne bezpieczniejsze dla zdrowia

Project Managment

Przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz warto brać pod uwagę nie tylko kwestie wizualne konkretnych materiałów, ale również ich jakość, trwałość oraz bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że we wnętrzach mieszkalnych spędzamy sporą część naszego życia, dobrze jest więc zaprojektować je w taki sposób, by były nie tylko eleganckie i funkcjonalne, ale również nie powodowały żadnych dolegliwości zdrowotnych.

W ostatnich latach można zauważyć rosnącą popularność materiałów wykończeniowych, które są naturalne i ekologiczne. Osoby, które urządzają swoje domy i mieszkania są w stanie zapłacić sporo więcej za to, by mieć pewność, że będą mieszkać w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Rynek materiałów ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia nieustannie się rozwija i coś, co jeszcze jakiś czas temu było trudno dostępne lub bardzo drogie, obecnie ma przystępne ceny i spory wybór. Osoby, które chcą urządzić ekologiczne i naturalne wnętrze mają więc z czego wybierać. Owszem, takie rozwiązania są zdecydowanie droższą opcją niż standardowe propozycje projektantów, jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować i potraktować jako inwestycje we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Farby ekologiczne nie powodują alergii

farby z naturalnych materiałów

Wśród materiałów, które kojarzą nam się często z toksynami i wieloma sztucznymi składnikami, na czoło wysuwają się farby. Bardzo często pełne są one sztucznych, chemicznych składników, których zadaniem jest zwiększenie trwałości farby, jej odporności na zabrudzenia czy nawet umożliwienie bezpośredniego zmywania ścian. Niestety, za tego rodzaju wygodę bardzo często zapłacić trzeba własnym zdrowiem. Co więcej, farby pełne sztucznych dodatków powodują uczulenia i alergie, a także problemy z drogami oddechowymi. Warto je więc zamienić na lepsze – na rynku dostępnych jest wiele naturalnych, ekologicznych farb, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla bezpieczeństwa użytkowników wnętrza. Farby ekologiczne już na etapie malowania są zdecydowanie bardziej przyjazne – nie trzeba wietrzyć mieszkania przez długi czas, aby można było z niego normalnie korzystać.

Mniej wilgoci i drobnoustrojów

jak zniwelować wilgoć

W ostatnim czasie bardzo popularne są również ekologiczne metody wykończenia ścian. Powoli odchodzimy od sztucznych elementów na rzecz chociażby naturalnych tynków, które nie zawierają sztucznych substancji i doskonale prezentują się na wybranej powierzchni. Takie wykończenie ścian łączy w sobie świetny wygląd z wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Największe zalety naturalnych materiałów wykończeniowych to pochłanianie wilgoci, dzięki czemu ściany i stropy pozostają suche. Dlaczego jest to tak ważne? Wilgoć działa destrukcyjnie na elementy konstrukcyjne budynku, ale również na nasze zdrowie. Jest ona bowiem bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. A te są niebezpieczne dla zdrowia użytkowników – powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego, podrażnienia skóry i alergie. Jeśli zainwestujemy w naturalne wykończenie wnętrz, możemy więc mieć pewność, że będą one pozbawione wilgoci, a co za tym idzie – o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia.

Zdrowe materiały stworzyła natura

naturalne środki

Przy planowaniu aranżacji i wykończenia wnętrza zawsze warto brać pod uwagę naturalne materiały, a także bardzo uważnie czytać opakowania oraz informacje od producentów. To one są bowiem pierwszym wskaźnikiem ekologiczności bądź jej braku w przypadku poszczególnych materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Choć moda na wystrój wnętrza zmienia się dosyć często i zdarza się, że promuje różne sztuczne rozwiązania, warto zachować zdrowy rozsądek – moda na zdrowie jest zdecydowanie ponadczasowa. Planując wystrój wnętrza wybierajmy więc naturalne tynki i farby, ekologiczne rozwiązania wykończeniowe, a także meble czy wykończenie powierzchni wykonane z naturalnych materiałów. Dobrej jakości drewno czy przepiękny kamień są w stu procentach bezpieczne dla zdrowia, a jednocześnie tworzą we wnętrzach wyjątkowy klimat.