Nowoczesny design i naturalne elementy

Nowoczesny design i naturalne elementy

Project Managment

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz są dosyć różnorodne, dzięki czemu osoby urządzające swoje domy i mieszkania mają spory wybór, jeśli chodzi o dekorację pomieszczeń. Wśród wielu stylów i materiałów bardzo modne są w ostatnim czasie naturalne materiały, które są estetyczne, funkcjonalne i przede wszystkim ekologiczne. Wybierając tego rodzaju produkty można bowiem mieć pewność, że wnętrza będą nie tylko idealnie wykończone, ale również naturalne i bezpieczne dla zdrowia.

W nowoczesnym designie i wzornictwie dosyć popularne są szkło, metal oraz tworzywa sztuczne, które krują elegancją i efektowną przestrzeń w stylu skandynawskim, industrialnym czy modernistycznym. Nie brakuje jednak też materiałów, które w budownictwie i w aranżacji wnętrz są wykorzystywane od tysiącleci, a jednocześnie można przy ich wykorzystaniu stworzyć wnętrze zgodne z aktualnymi światowymi trendami.

Ponadczasowe i naturalne drewno

Wśród naturalnych materiałów, które w budownictwie wykorzystywane są od zawsze, zdecydowanie króluje drewno. Wykonane są z niego nie tylko meble i dodatki, ale również panele podłogowe czy ścienne. Wśród naturalnego drewna niektóre gatunki sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, podczas gdy inne są wręcz stworzone do nowoczesnego, stylowego designu. W tym drugim przypadku królują przede wszystkim egzotyczne gatunki drewna, które są bardzo efektowne pod względem wizualnym, a jednocześnie odznaczają się wysokimi parametrami technicznymi, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Drewno sprawdza się w każdej stylistyce wnętrza, można więc śmiało kreować za jego pomocą nawet najnowocześniejsze trendy i aranżacje.

Kamień nigdy nie wychodzi z mody

Kolejnym materiałem, który w budownictwie znany jest od tysiącleci, jest naturalny kamień. Choć obecnie nowoczesne trendy w wystroju wnętrz zmieniają się dosyć dynamicznie, moda na kamień ma się bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Kamienie wykorzystujemy na posadzki, blaty, okładziny ścienne, a także jako dekoracyjne dodatki. Świetnie sprawdzają się też w aranżacji zewnętrznych miejsc na posesji – ogrodów, tarasów czy balkonów.

Kamień ma swój niepowtarzalny urok i idealnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze. Wśród najchętniej wybieranych kamieni do aranżacji wnętrz niemal od zawsze królują granit i marmur. W ostatnim czasie pojawiły się jednak nowe, bardziej egzotyczne, ale równie naturalne kamienie, które prawdziwą furorę robią we wnętrzach na wskroś nowoczesnych. Najciekawsze z nich to przede wszystkim trawertyn i onyks, które dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych i pojawiają się we wnętrzach pod różnymi postaciami.

Glina i wykończenie ścian

W nowoczesnych wnętrzach naturalne i ekologiczne mogą być nie tylko meble i elementy wykończenia wnętrza, ale również ściany. W ostatnich kilku sezonach można zaobserwować powrót mody na naturalne wykończenia ścian za pomocą tynków z gliny. To proste i estetyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się jako tło dla pozostałych dekoracji wnętrza. Jak pokazuje historia budownictwa, glina sprawdzała się od pokoleń i pozwalała na stworzenie domostw, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Naturalny materiał nie oznacza więc wcale mniejszej trwałości niż nowoczesne produkty wykończeniowe, powstające w zaawansowanych procesach technologicznych.

Naturalne tynki gliniane są bardzo efektowne, można przy ich użyciu uzyskać zarówno idealnie gładką ścianę, jak i efektowne chropowatości. Gliniane tynki mają doskonałe parametry techniczne, są trwałe, wytrzymałe i bardzo eleganckie. Co więcej, są też wyjątkowo zdrowe – nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, pochłaniają wilgoć we wnętrzach, a nawet wyciszają pomieszczenia. Wśród tynków glinianych wybór jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć produkt odpowiedni dla danego wnętrza. Naturalne tynki można wykorzystać praktycznie wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych, ale również we wnętrzach użytkowych, które są mocno narażone na działanie wilgoci i pary wodnej.