Odbicie światła przez tynki gliniane (badanie)
Project Managment
PRACA DYPLOMOWA
„Odbicie światła z kolorowych tynków glinianych”
Autor: Stepan Kutiš
Współczynniki odbicia wszystkich powierzchni w pomieszczeniu wpływają na wysokość stopnia uzyskanej wartości oświetlenia w pomieszczeniu. Nieumeblowana przestrzeń, która spełnia wymagania oświetleniowe, będzie miała zupełnie inne wartości wyników po umeblowaniu i wpłynie na nastrój osoby i obciążenie systemu wizualnego podczas wykonywania czynności wzrokowych.
Tynki gliniane powracają do branży budowlanej głównie w ramach „ekoprojektu” i do budynków, które powstają przy pomocy naturalnych materiałów. W przypadku tych tynków nie można jeszcze wytworzyć czystego białego tynku glinianego, a we wnętrzach często stosuje się go jako ozdobną powierzchnię w ciemnych odcieniach, szczególnie w kolorze brązowym. W rezultacie autor zdecydował się udowodnić, jak duży jest wpływ tynków glinianych na ilość światła w pomieszczeniu i potwierdzić lub ewentualnie obalić strach przed brakiem światła podczas używania ciemniejszych odcieni tynków glinianych.
Problem z odbiciem rozwiązany jest w domu modelowym, który porówna kilka rodzajów glinianych tynków z powszechnie stosowanym wykończeniem wnętrz – białym malowaniem.
To zadanie jest przeznaczone przede wszystkim dla projektantów i architektów, którzy powinni łączyć standardy z wymaganiami użytkowników w swoich projektach, aby stworzyć funkcjonalne, piękne i zdrowe środowisko dla życia i pracy. Jedną z części tej urojonej łamigłówki jest światło i iluminacja budynków, która działa z punktu widzenia, a która nie została jeszcze dokładnie zbadana.
Tynki gliniane pewnie nadal pozostaną mniejszościowym rodzajem wykańczania powierzchni we wnętrzach budynków, ale ważne jest, aby znać ich najważniejsze cechy i właściwości.
Całą pracę dyplomową można znaleźć tutaj (PDF 8.75 MB)
Štěpán Kutiš – Odbicie światła przez tynki gliniane
Autor: Stepan Kutiš
mail: kutis.stepan@gmail.com