Rosnąca popularność tynków naturalnych

Rosnąca popularność tynków naturalnych

Project Managment

Na to, jak czujemy się we własnym domu, duży wpływ mają materiały, jakie wykorzystano do jego budowy i wystroju wnętrza. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się tynki pochodzenia naturalnego, które są przede wszystkim zdrowe, mają mnóstwo pozytywnych właściwości, a jednocześnie dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Tynki pochodzenia naturalnego to przede wszystkim różnego rodzaju wariacje na temat naturalnej gliny. Dodawane są do niej inne naturalne składniki, dzięki czemu powstaje stabilny, efektowny i wygodny w aplikacji materiał budulcowy. Tynki naturalne wpisują się w modny ostatnio trend na bycie eko i w zgodzie z naturą. Warto jednak pamiętać, że eko to nie tylko przemijająca moda, ale przede wszystkim styl życia. Jeśli planujemy budowę domu, który ma służyć nam przez wiele lat, warto zadbać o to, by było to środowisko dla nas przyjazne, bezpieczne i w pełni komfortowe.

Ściany wolne od czynników chorobotwórczych

Popularność naturalnych tynków wynika jednak nie tylko z mody, ale przede wszystkim z ich dobroczynnych właściwości, o których przekonują się użytkownicy mieszkający w takim budownictwie na co dzień. Jedną z największych zalet tynków naturalnych jest pochłanianie wilgoci, dzięki czemu zastosowanie ich wewnątrz pomieszczeń pozwala uniknąć nieprzyjemnych pleśni i grzybów, które mogą pojawić się na ścianach. Gliniane tynki są również odporne na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych – ściany nimi pokryte z pewnością będą zdrowe dla użytkowników.

Co więcej, naturalne gliniane tynki pochłaniają również dym tytoniowy, nie trzeba więc się obawiać, że palenie papierosów będzie niekorzystnie wpływało na ściany. Inna kwestia, że miłośnicy ekologii, którzy wybierają naturalne rozwiązania, raczej nie są palaczami, problem ten nie powinien więc ich dotyczyć. O naturalnych tynkach warto więc pomyśleć we wnętrzach, których użytkownicy są alergikami lub mają różne choroby dróg oddechowych. Ściany pochłaniające zapachy i wilgoć, a także wolne od pleśni i grzybów to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością poprawi jakość życia mieszkańców.

Łatwo dostępne rozwiązanie

Rosnąca popularność tynków pochodzenia naturalnego związana jest też z ich coraz lepszą dostępnością. Do niedawna bardzo niewielu producentów i wykonawców oferowało tego rodzaju naturalne rozwiązania, a także były one o wiele droższe niż tradycyjne tynki stosowane na elewacjach czy na ścianach wewnętrznych. Obecnie jednak coraz więcej firm stawia przede wszystkim na jakość i naturalność produktów, bo i takie jest zapotrzebowanie osób budujących swoje domy czy urządzających mieszkania. Tynki naturalne nie są więc już żadną nowością i luksusem, można je na co dzień spotkać zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w blokach mieszkalnych. Zalety naturalnych tynków pozwalają również mieć pewność, że w najbliższym czasie ich popularność będzie jedynie rosła.

Szerokie możliwości aranżacyjne

Tynki pochodzenia naturalnego są coraz bardziej popularne wraz z tym, jak poznają je użytkownicy. Gliniane tynki mogą się bowiem kojarzyć raczej z mało atrakcyjnymi kolorami czy lepiankami, jakie budowano kilka tysięcy lat temu. Tymczasem nowe tynki naturalne mogą być barwione za pomocą wielu naturalnych substancji, dzięki czemu dostępne są w wielu kolorach i w różnych fakturach. Co więcej, przy tworzeniu naturalnych tynków wykorzystywane są także naturalne zioła, które nadają tynkom unikalny, pełen charakteru zapach. Taki ziołowy aromat utrzymuje się w domu przez długi czas po położeniu tynków.

Jak widać, popularność naturalnych tynków (w tym najpopularniejszych – glinianych) związana jest zarówno z ich wyglądem, jak i właściwościami i możliwościami aranżacyjnymi. Warto postawić na naturalne, ekologiczne rozwiązania, dzięki którym będziemy mieć pewność, że żyjemy w zdrowym i bezpiecznym otoczeniu. Nawet, jeśli niektóre materiały wykończeniowe czy aranżacyjne wydają nam się bardziej atrakcyjne, warto pamiętać, że w wielu przypadkach mogą być toksyczne. Tymczasem tynki gliniane to tylko i wyłącznie sama natura.