Wady i zalety tynków naturalnych
Project Managment
W czasach, gdy panuje swoista moda na ekologię, także w budownictwie coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne materiały budowlane, które pozwalają na wykonanie zdrowego, naturalnego domu. Ciekawą alternatywą dla popularnie wykorzystywanych tynków są tynki naturalne z gliny. Mają one sporo zalet, a jednocześnie są o wiele zdrowsze niż pozostałe materiały do wykonywania elewacji.
Glina jako materiał budulcowy nie jest wcale wymysłem naszych czasów. Wręcz przeciwnie – była stosowana na długo przedtem, zanim wymyślono cegłę i inne materiały budowlane. Ludzie żyli w glinianych lepiankach przez tysiące lat, a to oznacza, że glina jako materiał do budowy domów przewyższała wiele innych dóbr naturalnych, jak na przykład kamienie.
Moda na ekologie dosłownie dotarła pod strzechy
Tynki gliniane są w stu procentach ekologiczne i pozbawione jakichkolwiek sztucznych substancji. W ich skład wchodzą bowiem wyłącznie woda i piasek, ewentualnie inne naturalne dodatki. Choć tynki gliniane kojarzą się z materiałem mało plastycznym i dającym niewiele możliwości aranżacyjnych, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dzięki tynkom z gliny możliwe jest uzyskanie ścian zarówno idealnie gładkich, jak i bardzo modnych w ostatnich latach chropowatych powierzchni. Co więcej, tynki gliniane można stosować zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Naturalne tynki z gliny mają całe mnóstwo zalet, dzięki czemu są coraz chętniej wybieranym materiałem budowlanym. Inwestorzy realizujący inwestycje budowlane, w szczególności budujący domy jednorodzinne, dbają bowiem nie tylko o wysoką jakość i estetykę konkretnego materiału, ale również o to, by był ona jak najbardziej naturalny, zdrowy i ekologiczny. Moda na powrót do korzeni opanowała więc w dużym stopniu także budownictwo.
Zdrowe i odporne na działanie drobnoustrojów
Zapewne każdy zna sytuację, gdy w obliczu dużej wilgoci ściana nie ma szans i pojawiają się na niej różnego rodzaju wykwity w postaci grzybów czy pleśni. Takie plamy są nie tylko estetyczne i kiepsko się prezentują, ale również są niebezpieczne dla zdrowia użytkowników pomieszczeń. W przypadku tynków naturalnych z gliny takiego problemu nie ma – tynki gliniane są odporne na działanie zarodników grzybowych, pleśni i wilgoci, dzięki czemu można stworzyć dom wolny od czynników chorobotwórczych. Sporą zaletą tynków z gliny jest nie tylko pochłanianie wilgoci, ale również dymu tytoniowego. Dzięki temu można pozbyć się z pomieszczenia większej ilości nieprzyjemnego zapachu.
Szeroki wybór, wiele możliwości aranżacyjnych
Wielu osobom wydaje się, że tynki gliniane są bezbarwną, szarą masą, która niewiele ma wspólnego z jakimikolwiek wartościami dekoracyjnymi. W rzeczywistości jest jednak inaczej – tynki na etapie produkcji mogą być barwione na różne kolory i wybór w tym względzie jest naprawdę spory. Podobnie jest z możliwościami wykorzystania. Dzięki tynkom glinianym możliwe jest tworzenie na ścianach ciekawych efektów dekoracyjnych w zależności od potrzeb użytkowników.
Na każdy rodzaj ścian
Tynki naturalne można nakładać na każdy rodzaj ścian, na których zwykle stosowane są inne materiały wykończeniowe. Co ciekawe, naturalne tynki gliniane jako jedyne mogą być wielokrotnego użytku. W razie potrzeby lub konieczności można je skuć, rozrobić z niewielka ilością wody, a następnie położyć jeszcze raz na tej samej lub innej ścianie.
W wilgotnych pomieszczeniach
Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, aby tynki naturalne z gliny kłaść w pomieszczeniach, które okresowo są narażone na dosyć duże działanie wilgoci – jak na przykład kuchnie, łazienki, pomieszczenia, w których trzymamy pralki, suszarnie czy piwnice. Jednak warto zachować ostrożność przy tynkowaniu pomieszczeń, które na wilgoć narażone są przez cały czas. W warsztatach czy niektórych pomieszczeniach usługowych, w których wilgoć jest na co dzień, tynki z gliny mogą nie do końca się sprawdzić.
Czy tynki gliniane mają wady?
Żaden z materiałów budowlanych nie jest w stu procentach idealny. Jeśli kilka parametrów jest o wiele lepszych niż w przypadku alternatywnych materiałów, trzeba się spodziewać, że pod innymi względami będą one nieco słabsze. W przypadku tynków glinianych wadą może być nieco mniejsza trwałość niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych i gipsowych. Dużą trudnością, szczególnie dla początkujących tynkarzy, może być kładzenie tynków glinianych w narożnikach. Ciężko jest bowiem wygładzić je na kąt prosty, ponieważ mają naturalna predyspozycję do zaokrąglania się w narożnikach. Nasza firma oferuje wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tynków naturalnych – z ofertą możesz zapoznać się pod >tym< linkiem.
Niektórzy użytkownicy mogą stwierdzić, że wadą tynków z gliny jest ich cena – są nieco droższe od powszechnie wykorzystywanych tynków. Jednak w tym przypadku cena idzie w parze z wysoką jakością, naturalnością i całym mnóstwem zalet, dzięki którym możemy mieszkać w naturalnym i ekologicznym domu.