Ziemia Ubijana

Ziemia Ubijana

Project Managment

Ziemia Ubijana

 

Przygotowaliśmy mieszankę z lokalnych materiałów. Do ubijania używaliśmy specjalnego ubijaka formierskiego. To jednak nie jest przyjemny sposób na ubijanie. Jest szybszy, ale w mniejszych obszarach wolałbym ręcznie to wykonywać. Zastosowaliśmy “technologię pionową” – przeszliśmy przez sekcje o szerokości 1,5-1,8 m, które pociągnęliśmy do ostatecznej wysokości, a następnie kontynuowaliśmy przez boczną sekcję. Oczywiście stworzyliśmy dylatację pionową o grubości 1-2 cm.

Żwir mieszany o frakcji 0-4 mm oraz glina 1: 1 do 2: 1 według rodzaju gliny. Na pierwszym piętrze wbudowaliśmy 35 m3  ściany (zrobiłem to bezpośrednio z moim kolegą), w drugim budynku wykonałem 25 m3 ścian, także na obrzeżach. Mieliśmy sporo problemów z pogodą. Ale ostatecznie udało się.

Wszystkie dostępne informację o tej technologii można pobrać z przewodnika G.Minke .

Wiedza teoretyczna nie stanowi problemu.

 

Przedstawiam najważniejsze wnioski po wykonaniu tych dwóch budynków:

 

  1. Przed ładowaniem gliny do szalunku należy zapewnić odpowiednią jej wilgotność. Bardzo ważne też jest przechowywanie gliny na pryzmie. Ziemia nie może być zbyt mokra. Moim zdaniem jest to najważniejsza faza. Głównym problemem jest zbyt tłusta glina, która zwiększa wilgotność mieszaniny i zmniejsza natychmiastową wytrzymałość po zakończeniu muru, co może doprowadzić do zniszczenia ściany na wyższym poziomie. Jeśli przygotujesz miksturę z suchej gliny należy zwilżyć równomiernie materiał do odpowiedniej wartości. Mieszanina ma odpowiednią wilgotność, gdy jest luźna i po naciśnięciu w dłoni utrzymuje się dobrze. Jeśli można ją modelować, materiał jest zbyt wilgotny.
  2. Przygotowanie odpowiedniej granulometrii mieszaniny. Materiał powinien być drobno zmiażdżony bez dużych grudek, równomiernie wymieszany z piachem. Zapewni to wysoką wytrzymałość po ubiciu i dobre wykończenie powierzchni. Jak napisałem powyżej, prawidłowy stosunek powinien być określony zgodnie z rodzajem gliny. Nie można uniknąć pewnego skurczu i należy to przewidzieć.
  3. I oczywiście jakość suszenia jest ważna. Należy unikać zbyt szybkiego suszenia powierzchni. Lepiej w cieniu, bez padania bezpośredniego światła słonecznego z odpowiednią wentylacją.

 

Mgr.art. Roman Miškov BIOLINE

Liptovsky Trnovec 71